22 klasszikus 2022-re: tervek

Idén rengeteg klasszikussal bővült a könyvtáram, hogy elősegítsék a sikeres emelt magyar érettségit, azonban nem csak az alkalom előtt, de utána sem volt motivációm, hogy ezzel a rengeteg kötettel foglalkozzak. Mivel rosszul érezném magam, ha semmibe lennének véve, ezért kitaláltam - elsősorban magamnak - egy kis kihívást a jövő évre; el fogok olvasni 22 klasszikust 2022-ben. Ezzel nem csak a saját könyveim olvasottságát emelem, de egyben megismerhetek történetek, amik kiérdemelték a nevüket. Hogy a lelkesedés nagyobb legyen, és hogy ne vesszen el az érdeklődésem a felénél, létrehoztam egy tényleges kihívás formájában ezt az ötletet a moly.hu felületén. Aki esetleg szeretne csatlakozni, azt szívesen várom, azonban a mai bejegyzésben csak elhozom a kiválasztottjaimat, akikről legközelebb majd 2022 decemberében írok, hogy láthassátok, hogy sikerült teljesítenem ezen a kis eseményen.

A listámat igyekszem elárasztani jelöltekkel, hogy ha esetleg valamelyiktől elmenne a kedvem, akkor se legyen baj. Épp ezért, itt most több címet sorolok fel, mint amennyi a minimum, és ki tudja, talán ezzel Titeket is inspirálhatlak, hogy szemezgessetek a könyvek közül, és meghozzam a kedveteket, hogy ne hanyagoljátok el a klasszikusokat sem.

° oroszok °

Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek -> Dosztojevszkijtől még csak a Bűn és Bűnhődést olvastam, de azóta nagy kedvencem. Évek óta tervezem, hogy nem csak tőle, de általánosságban az orosz irodalomból is többet olvasok.

Nabokov: Lolita -> Kissé félek ettől a kötettől a témája miatt, nagyon nem szeretem az efféle dolgokat, ugyanakkor kíváncsi is vagyok, főleg, hogy Nabokovtól is csak egy könyvet olvastam még.

Nabokov: Gyér világ -> Anno elrettentett a formája, most már azonban eltelt annyi idő, hogy eléggé érdekesnek tűnjön.

Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Bulgakov: A Mester és Maragrita -> Idén már elkezdtem egyszer, de mivel éppen lábadoztam, így nem volt erőm folytatni, aztán a kedvem is elment tőle.

Gogol: Az orr -> Ez és A revizor még olvasatlan Gogol művek, amikre nagyon kíváncsi vagyok. Megfogott a stílusával, így még jobban meg akarom ismerni.

Gogol: A revizor

° magyarok °

Márai: A gyertyák csonkig égnek -> Egyszer már elkezdtem, de nem jó időben. Elég érdekesnek ígérkezett, így nem akarok lemondani róla.

Kertész Imre: Sorstalanság -> Amióta láttam általánosban az irodalom tankönyvben, azóta érzek valami megmagyarázhatatlan vonzódást efelé a könyv felé. Alig várom, hogy próbát tegyek vele.

Örkény: Egyperces novellák -> Szintén korábban elkezdett példány, ám 2022-ben mindenképpen szeretném a teljes kötetet kiolvasni. Amúgy is imádom Örkényt, így nem akadályozhat meg semmi.

Tamási Áron: Ábel a rengetegben

Szabó Magda: Az ajtó -> Ezer éve láttam filmben, és épp elég nyomasztó volt, hogy megmaradjon bennem. Kíváncsi vagyok, könyvben milyen.

Szerb Antal: Utas és holdvilág -> Annyi helyen hallom, hogy ez mennyire jó, hogy próbát kell tennem vele.

Ottlik Géza: Iskola a határon

° nyomasztó °

Burgess: Gépnarancs -> Elsősorban azért érdekel, mert Bowie kedvenc könyvei között szerepel. Kicsit félek a nyelvezetétől, de így is túl kíváncsi vagyok a sztorira, arról nem is beszélve, hogy csodás Helikon Zsebkönyves kiadásban van meg.

Palahniuk: Harcosok klubja -> Leginkább a filmet nézném meg, de szeretem előtte az eredeti verziót megismerni, így került fel a listára ez a darab.

Kafka: A per -> Kafka csodás, nagyon szeretem a munkáit. Ideje ezzel is megismerkedni.

John Fowles: A lepkegyűjtő -> Mivel szeretek különböző kattos emberekről olvasni, garantált helye van ennek a példánynak a listán.

H. P. Lovecraft: Árnyék Insmouth felett -> Még sose olvastam Lovecrafttól, pedig ikonikus alak, ezért szereztem be ezt a novelláskötetet.

° egyéb °

Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg -> Nem tudom, mi olyan jó ebben, ezért adok neki egy új esélyt.

L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Márquez: Száz év magány

Hawthorne: A skarlát betű

Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége

Michael Cunningham: Az órák

Steinbeck: Érik a gyümölcs -> Steinbeck eddig mindegyik művével megfogott. Alig várom, hogy tovább szélesítsem a látóköröm munkásságában.

Sir Arthur Conan Doyle: A sátán kutyája -> BBC Sherlock után jött az ötlet.

Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék -> Az idei Dorian Gray után természetes, hogy ez is felkerült  listára.

Virginia Woolf: A világítótorony -> Első Woolf könyvem lesz. Ha bejön, A hullámokra is időt szakítok.

Virginia Woold: A hullámok

King: Kedvencek temetője -> Egy kis felfrissülés a jó öreg Kinggel. Nem telhet el év nélküle.

Akutagava Rjúnoszuke: A vihar kapujában

William Faulkner: A hang és a téboly

William Faulkner: Míg fekszem kiterítve

Hemmingway: Búcsú a fegyverektől

1 megjegyzés:

  1. Szia!

    Ezeknek a jó részéről én is csak hallottam, de a Száz év magányt például jó szívvel tudom ajánlani. (És ha tetszett, akkor utána az Apró dolgok istene hangulatában valami hasonló, nekem legalábbis olyan utánérzésem volt tőle). A vihar kapujában furcsa volt és felkavaró, de az is tetszett.
    A Sorstalanságról is szeretnék szépeket mondani, de nem tudok. Arról az maradt meg, hogy elolvastam és nem értettem, hogy mi volt ebben a könyvben olyan jó, hogy Nobel-díjra érdemes legyen.

    Sok sikert a kihíváshoz!

    VálaszTörlés